Schedule

 

 

Overview

 

Friday Overview

  • Front Porch Dance Stage 11am til 11pm 
  • 11pm-4am Late Night (12-2am Dante Zapata live)

Saturday Overview

  • 10pm-1am DME Rock The Boat Blues Cruise (Dance Dance Cruise!)
  • 11pm-5am Late Night (2-4am Brother Yusef live)

Sunday Overview

  • Brunch/BBQ 11am-5pm 
  • Marriott After Hours til 1am 
  • 11pm-5am Late Night (2-4am Kevin Selfe)

Monday Overview

  • Front Porch Dance Stage til 11pm 
  • 11pm-4am Late Night (12-2am Ben Rice live)

Tuesday Overview

  • Front Porch Dance Stage til 10pm
  • 2:30pm Pre Competition Band set
  • 3:45-7:35pm Dance Contests.
  • 10pm Fireworks.
  • 11pm-1am Dance Freedom Project’s After Party

 

 

Late Night Details

 

Friday 11pm-4am Late Night Dance Party 

  • 11pm Doors Open, DJ’d Music
  • 12:00am Live Music: Dante Zapata
  • 2:00am Late Night Food

Saturday 11pm-5am Late Night Dance Party 

  • 11pm Doors Open, DJ’d Music
  • 1:30am Late Night Food
  • 2-4am Live Music: Brother Yusef

Sunday 11pm-5am Late Night Dance Party 

  • 11pm Doors Open, DJ’d Music
  • 1:30am Late Night Food
  • 2-3am Live Music: Kevin Selfe Acoustic

Monday 11pm-4am Late Night Dance Party 

  • 11pm Doors Open, DJ’d Music
  • 12:00am Live Music: Ben Rice
  • 2:00am Late Night Food

Tuesday 11:00pm – 1am Late Night Dance Party 

  • Dance Freedom Project PBEx After Party

 

 

Front Porch Details

 

Friday (June 30) Front Porch Dance Stage 

11:00am-12:00pm Dance Lesson/Demonstration (Delta Blues)
12-12:50pm Tevis Hodge (Delta) https://www.youtube.com/watch?v=Cwlx2fOrOa0
12:50-1:10pm Dance Lesson/Demonstration (Hip Shakin’ Blues)
1:10-2:00pm Lloyd Allen (Low Down Blues) https://www.youtube.com/watch?v=RRj_18DIJn8
2:00-2:20pm Dance Lesson/Demonstration (Electric Guitar Blues)
2:20-3:20 Bob Shoemaker Trio (Electric Guitar) https://www.youtube.com/watch?v=RDHfahmRw0s
3:20-3:40pm Dance Lesson/Demonstration (Two Step Blues)
3:40-4:30pm Anita Margarita and the Rattlesnakes w/ Pete Krebs (Rhythm Guitar Blues) https://www.youtube.com/watch?v=6dnHeq3vEPI
4:30-4:50pm Dance Lesson/Demonstration (Roots Blues)
4:50-5:40pm Brother Yusef (Fatback Blues)  https://www.youtube.com/watch?v=by4HKbtV3Y0
5:40-6:00pm Dance Lesson/Demonstration (Folk Dance)
6:00-7:00pm Dirty Bourbon River Show (Retro Folk) https://www.youtube.com/watch?v=nY58VG0laBw
7:00-7:20pm Dance Lesson/Demonstration (Hill Country Blues)
7:20-8:20pm Cedric Burnside Project (Hill Country Blues) https://www.youtube.com/watch?v=EkjNhXoTa8s
8:20-8:40pm Dance Lesson/Demonstration (Cajun/Swamp Blues)
8:40-9:40pm The Revelers (Cajun/Swamp Blues) https://www.youtube.com/watch?v=_WrDS-m3xQY
9:40-10:00pm Dance Lesson/Demonstration (Contemporary Jazzy R&B/Blues)
10:00-11:00pm Dirty Revival (Contemporary Retro R&B/Soul) https://www.youtube.com/watch?v=NDiOV5KyPNk, https://www.youtube.com/watch?v=Pjw-qzT6qBs

Monday (July 3) Front Porch Dance Stage 

11:00-12:00pm Dance Lesson/Demonstration (Old Time Blues)
12:00-1:00pm Mary Flower & BBQ Boys (Old Time Blues)
1:00-1:20pm Dance Lesson/Demonstration (Afro Roots Movement)
1:20-2:30 Okrapong (Ghanaian Drum and Dance)
2:30-2:50 Dance Lesson/Demonstration (Jump Blues)
2:50-3:50pm JumpTown Aces (Jump Blues)
3:50-4:10pm Dance Lesson/Demonstration (Swamp Blues)
4:10-5:10pm Sportin’ Lifers (Swamp Blues)
5:10-5:30pm Dance Lesson/Demonstration (Swing Blues)
5:30-6:30pm Pepper Grinders (Jazz/Swing/Jump Blues)
6:30-6:50pm Dance Lesson/Demonstration (Shuffle Blues)
6:50-8:00pm Lloyd Jones Struggle (Funky Bar Blues)
8:00-8:20pm Dance Lesson/Demonstration (Struttin’ Blues)
8:20-9:30pm Brian Lee & the Orbiters (Classic Blues) https://www.youtube.com/watch?v=tY95UoCT0ck, https://www.youtube.com/watch?v=3nmK_EGzkVU
9:30-9:50pm Dance Lesson/Demonstration (Contemporary Jazz Blues)
9:50-11:00 Dustbowl Revival https://www.youtube.com/watch?v=cZAlQHFYEFg

Tuesday (July 4) Front Porch Dance Stage 

10:30-1:55pm Journey to Memphis
1:55-2:30pm Dance Lesson/Demonstration (Traditional Blues)
2:30-3:25pm Jontavious Willis (Acoustic Blues) https://www.youtube.com/watch?v=6QMVId6jeQA
3:25-3:45pm ‘Bring The Heat’ Couples Jazz Dance Contest Prelims
3:45-4:45pm Cherry Blossom Jazz Orchestra (Traditional Jazz Standards), ‘Bring The Heat’ Couples Jazz Dance Contest Finals
4:45-5:10pm ‘Bring The Heat’ Couples Blues Dance Contest Prelims
5:10-6:10pm Kevin Selfe & The Tornados (Classic Bar Blues), ‘Bring The Heat’ Couples Blues Dance Contest Finals
6:10-6:35pm Funk/Soul Dance Lesson/Warm-up for ‘Bring The Heat’ Solo Dance Contest
6:35-7:35pm Ural Thomas & The Pain (Funk/Soul) https://www.youtube.com/watch?v=_xgLyyW_iOA
7:35-8:00pm Dance Lesson/Demonstration (Boogie Blues)
8:00-10:00pm Bill Rhoades’ Harmonica Blow-off

Print Friendly, PDF & Email